Ribollita - bönsoppa från Toscana

RibollitaBönsoppa från Toscana

 Ingredienser Ribollita: (4 pers)
  • 150 gr torkade vita bönor
  • 100 gr pancetta (valfritt)
  • ½ savojkål, strimlad
  • 2 skivade morötter
  • 1 burk (400 gr) hela tomater
  • 1 liter köttbuljong
  • 1 msk hackad oregano
  • 1 gul lök
  • 4 skivor dagsgammalt lantbröd
  • 3 – 4 msk riven parmigiano
  • 2 msk olivolja
  • Salt och nymalen svartpeppar
  Gör Ribollita så här:Blötlägg bönorna över natten i 1 liter vatten. Dagen därpå kokar du upp bönorna i samma vatten och låter dem sjuda i ca 1 timme. Tärna pancettan fint och fräs i en soppgryta. Sautera sedan kål och morötter i fettet. Mosa tomaterna med en gaffel och tillsätt till grytan. Häll i buljongen och krydda med oregano, salt och peppar. När bönorna är klara så häller du av vattnet, tillsätter dem till soppan och låter sjuda i ytterligare 15 minuter. Skiva löken i mycket tunna ringar. Värm ugnen till 250 grader. Rosta brödet, dela i bitar och lägg i fyra ugnsfasta soppskålar. Häll soppan över brödet och toppa med lökringar. Strö över parmesanosten och ringla över olivolja. Ugnsbaka tills lökringarna har blivit bruna.  Läs också:Recept på sopporSpaghetti al PomodoroSoppa på linser från Castellucio

Följ oss på:

 

Följ oss på:

 

RibollitaBönsoppa från Toscana

Ingredienser Ribollita: (4 pers)
  • 150 gr torkade vita bönor
  • 100 gr pancetta (valfritt)
  • ½ savojkål, strimlad
  • 2 skivade morötter
  • 1 burk (400 gr) hela tomater
  • 1 liter köttbuljong
  • 1 msk hackad oregano
  • 1 gul lök
  • 4 skivor dagsgammalt lantbröd
  • 3 – 4 msk riven parmigiano
  • 2 msk olivolja
  • Salt och nymalen svartpeppar

Gör Ribollita så här:Blötlägg bönorna över natten i 1 liter vatten. Dagen därpå kokar du upp bönorna i samma vatten och låter dem sjuda i ca 1 timme. Tärna pancettan fint och fräs i en soppgryta. Sautera sedan kål och morötter i fettet. Mosa tomaterna med en gaffel och tillsätt till grytan. Häll i buljongen och krydda med oregano, salt och peppar. När bönorna är klara så häller du av vattnet, tillsätter dem till soppan och låter sjuda i ytterligare 15 minuter. Skiva löken i mycket tunna ringar. Värm ugnen till 250 grader. Rosta brödet, dela i bitar och lägg i fyra ugnsfasta soppskålar. Häll soppan över brödet och toppa med lökringar. Strö över parmesanosten och ringla över olivolja. Ugnsbaka tills lökringarna har blivit bruna. Läs också:Recept på sopporSpaghetti al PomodoroSoppa på linser från Castellucio

Följ oss på:

 

Följ oss på:

 

Fyra fantastiska recept !

Tortellini con panna, prosciutto e piselli

Tortellini con panna, prosciutto e piselli

Är en enkel och smakfull rätt på tortellini med grädde, skina och ärtor. Du behöver endast ...

Läs mer

Pan-dei-morti

Pan dei morti

I slutet av oktober firar många Halloween, och det har blivit en alltmer populär högtid bland yngre italienare. Läs mer på godaitalien.se.

Läs mer

Pappardelle al ragú con cinghiale

Pappardelle al ragú con cinghiale

En köttfärssås på vildsvin är en klassiker i Toscana. Ett härligt långkok som passar perfekt som helglunch tillsammans med pappardelle eller tagliatelle!

Läs mer

Agnello-a-scottadito

Agnello a scottadito

Smörj lammkotletterna på båda sidor med oljan. Värm upp grillen och grilla dem på hög värme..

Läs mer

E-post: info@godaitalien.se  |  Birger Jarlsgatan 55  |  111 45 Stockholm
Telefon: 08 – 411 32 70  |  E-post: info@godaitalien.se  |  BirgerJarlsgatan 55  |  111 45 Stockholm