Pasta con funghi al profumo di MarsalaPasta med svamp och marsalavin

En krämig och välsmakande pasta med svamp som får sin speciella karaktär av Marsala - det berömda starkvinet från Sicilien. Tack vare vinet så kommer rätten att smaka lika gott med butikens champinjoner eller kantareller och karljohanssvamp från skogen. Lite parmesan och persilja på toppen och rätten är komplett! Ingredienser:
  • 4 portioner (ca 350 gr) valfri pasta, men gärna ”kort” pasta som t.ex. penne, farfalle
  • 300 gr valfri svamp
  • 3 msk matlagningsgrädde
  • 1 schalottenlök
  • 1 vitlöksklyfta
  • 1 glas (ca 1 dl) marsalavin
  • färsk persilja
  • riven parmesanost
  • extra virgin olivolja
  • salt och peppar
 Gör så här: Rengör och grovhacka svamparna. Krossa vitlöksklyftan, finhacka schalottenlöken och stek båda i en panna med extra jungfruolja. Tillsätt svampen, salt och peppar och tillaga under lock tills den mjuknat. Tillsätt marsalavinet och låt det koka bort helt. Koka pastan al dente, tillsätt den sedan i pannan med svampen. Blanda allt med några matskedar matlagningsgrädde och lite kokvatten från pastan för att få rätt krämighet. Toppa med riven parmesanost och hackad persilja. Buon appetito!

Pasta con funghial profumo di MarsalaPasta med svamp och marsalavin

En krämig och välsmakande pasta med svamp som får sin speciella karaktär av Marsala - det berömda starkvinet från Sicilien. Tack vare vinet så kommer rätten att smaka lika gott med butikens champinjoner eller kantareller och karljohanssvamp från skogen. Lite parmesan och persilja på toppen och rätten är komplett!
  
Ingredienser:
 
  • 4 portioner (ca 350 gr) valfri pasta, men gärna ”kort” pasta som t.ex. penne, farfalle
  • 300 gr valfri svamp
  • 3 msk matlagningsgrädde
  • 1 schalottenlök
  • 1 vitlöksklyfta
  • 1 glas (ca 1 dl) marsalavin
  • färsk persilja
  • riven parmesanost
  • extra virgin olivolja
  • salt och peppar
 

Gör så här:
 
Rengör och grovhacka svamparna. Krossa vitlöksklyftan, finhacka schalottenlöken och stek båda i en panna med extra jungfruolja. Tillsätt svampen, salt och peppar och tillaga under lock tills den mjuknat. Tillsätt marsalavinet och låt det koka bort helt. Koka pastan al dente, tillsätt den sedan i pannan med svampen. Blanda allt med några matskedar matlagningsgrädde och lite kokvatten från pastan för att få rätt krämighet. Toppa med riven parmesanost och hackad persilja. Buon appetito!

Sätt betyg på receptet

Betyg 4.8 / 5. Antal recensioner 24

Inget betyg än så länge

Mer Pasta !

cacio e pepe

Cacio e Pepe av Peter Nordin

Cacio e Pepe, ett recept av Peter Nordin - den kända kocken…

Läs recept

Spaghetti-alle-Vongole

Spaghetti alle Vongole av Peter Nordin

Spaghetti alle vongole har sitt ursprung i Neapel, på den…

Läs recept

Pasta-pesto-med-potatis-och-haricots-verts

Pasta al pesto, patate e fagiolini

En värmande, lite rustik rätt som du kan servera med både…

Läs recept

Tortellini con panna, prosciutto e peselli

Tortellini con panna, prosciutto e piselli

Tortellini con panna prosciutto e peselli - bryn löken i…

Läs recept